Warsztaty z edukatorkami IPN w naszej szkole

6 grudnia gościliśmy w naszej szkole dwie pracownice Biura Edukacji Narodowej  Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Pani Anna Kamińska przeprowadziła w klasach I oraz III warsztaty edukacyjne pod nazwą  „Zwierzęca Brygada”. Dzieci poznały historie 14 zwierząt, które towarzyszyły polskim żołnierzom w czasie II wojny światowej. Poprzez opowieści nasi uczniowie dowiedzieli się, że zwierzęta dzieliły z ludźmi niebezpieczeństwa oraz trudy wojny. Nasi uczniowie mieli również okazję zagrać w gry z pakietu edukacyjnego przygotowanego przez IPN.

Pani Wioleta Wróbel przeprowadziła w klasach IV warsztaty na podstawie słuchowiska „Bombka z Memmingen”, którego uczniowie wcześniej wysłuchali. Jest to opowieść o Wigilii Bożego Narodzenia w niemieckiej niewoli, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego trafił 16-letni Aureliusz Dembiński. Tam wykonał bombkę, która jest zawieszana, jako pierwsza ozdoba na choince, przez rodzinę pana Aureliusza do dziś. Uczniowie dostali drewniane bombki wykonane na wzór oryginalnej bombki z Memmingen i podklejali je białą oraz czerwoną bibułą. Każdy zabrał swoją bombkę do domu, aby umieścić ją na choince. Wszystko po to, aby pamięć o panu Aureliuszu, a także o odwadze, poświęceniu i drodze do wolności żyła w sercach młodych ludzi.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.