Lekcja historii z Instytutem Pamięci Narodowej w Olsztynie

16 stycznia odbyły się w naszej szkole nietypowe lekcje historii z panią Wioletą Wróbel – pracownikiem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie oraz, co ciekawe, absolwentką Gimnazjum w Troszynie.

W spotkaniu wzięły udział klasy VIII oraz klasa VII. Zanim jednak doszło do spotkania z naszym gościem, dzięki uprzejmości nauczycieli wychowawców oraz na lekcjach bibliotecznych uczniowie wysłuchali słuchowiska „Bombka z Memmingen”, przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej na podstawie pomysłu pani Wiolety Wróbel.

Nasi uczniowie dowiedzieli się, na czym polega tworzenie słuchowiska radiowego oraz jak ważna jest rola dźwięku. Uczniowie poznali również losy starszego strzelca „Zagłoby” Aureliusza Zenona Dembińskiego. Biografia powstała na podstawie wywiadu z panem Aureliuszem przeprowadzonego przez panią Wioletę więc była pełna emocji i ciekawostek. Na przykładzie jego życiorysu uczniowie dowiedzieli się m.in. jak wyglądało życie w okupowanej Warszawie, na czym polegała walka w Powstaniu Warszawskim oraz służba w II Korpusie gen. Władysława Andersa.

Nasi uczniowie brali aktywny udział w zajęciach za co otrzymali nagrody w postaci gier planszowych oraz puzzli IPN. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Szkolną.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.