11 czerwca 2024 r. uczniowie klas siódmych i szóstych wyjechali na czterodniową wycieczkę szkolną Poznań/Berlin/Tropical Island. Oprócz opiekunów z naszej szkoły byli z nimi też instruktorzy Mówiącego Kija. Dbali o przyjemną atmosferę, dobra zabawę i bezpieczeństwo.
Pierwszego dnia młodzież zwiedzała Poznań: Stary Rynek a na nim renesansowy Ratusz, Pręgierz, Fontannę Prozerpiny, kolorowe Domki Budnicze oraz kościół Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, którego historia rozpoczęła się około 965 roku. Relikty tej świątyni są tym samym najstarszym kościołem w Polsce. W podziemiach poznańskiej katedry uczniowie oglądali fragmenty najstarszych świątyń: preromańskiej i romańskiej, gdzie znajdowały się relikty grobowców księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego oraz pozostałości misy chrzcielniczej z X wieku, w której mógł zanurzyć się Mieszko I, przyjmując chrzest i tym samym zmieniając bieg naszej historii.
Przewodniczka zaproponowała zabawę w detektywów historii, dzięki czemu zapamiętanie najważniejszych wydarzeń historycznych związanych z Poznaniem nie stanowiło większego problemu. Odegrane scenki dodatkowo przybliżyły postacie Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Dobrawy oraz najważniejsze zdarzenie, jakim był chrzest Polski. Pod pręgierzem przedstawione zostały rodzaje kar i narzędzia wykorzystywane do ich wymierzania. Uczniowie mieli okazję zobaczyć bicz, topór kata, miecz, linę do wieszania skazańców. Poznali, jak nazywał się twórca ratusza – G.B.Quadro z Lugano.
Drugiego dnia zawitali do Berlina. Piękna stolica Niemiec robiła wrażenie. Wysłuchali historii Muru Berlińskiego, stojąc na wprost obiektu. Przejechali do jednej z najstarszych części Berlina Nikolaiviertel. Następnie na Alexanderplatz , który niegdyś był głównym placem Berlina Wschodniego, dziś jest największym placem w mieście, przy którym stoi Czerwony Ratusz – siedziba władz miasta. Przeszli na Wyspę Muzealną, przejechali ulicą Unter den Linden, przy której znajduje : Opera, katolicka Katedra Świętej Jadwigi, obok miejsca przebiegu Muru Berlińskiego. Wrażenie robił Bebelplatz – jeden z najpiękniejszych berlińskich placów, a także jedno z historycznie najważniejszych miejsc w tym mieście. Zatrzymali się przy pomniku zapadłej biblioteki upamiętniającym wydarzenia z 10 maja 1933 roku, kiedy to na placu odbyła się berlińska część akcji palenia książek w Niemczech. Jest to pomieszczenie, znajdujące się około 5 m pod ziemią, do którego nie można wejść – istnieje jedynie możliwość jego zobaczenia przez umieszczoną w nawierzchni placu szybę. Z zainteresowaniem oglądali słynny zegar wodny w Europa Center, z którego odczytywali godzinę . Podziwiali Wieżę Telewizyjną. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak strefa kibica przed Bramą Branderburską, przygotowywana na mecz Niemcy – Szkocja 14 czerwca, który rozegrany zostanie w czasie Mistrzostw Europy, odbywających się w tym roku w Niemczech.
Trzeci dzień przebiegał pod znakiem wodnych atrakcji w Tropical Island. Kompleks ten to jeden z największych tropikalnych parków wodnych w Europie. Park wypoczynku, zwany potocznie tropikalną wyspą, mieści się w dawnej hali produkcyjnej sterowców, największym samonośnym hangarze świata.
Na terenie hali stworzono rozmaite obszary tematyczne. Należą do nich:
- Wioska Tropikalna z obiektami wzorowanymi na budowlach oryginalnych z Tajlandii, Borneo, Samoa i Bali.
- Las Tropikalny z 50 000 roślin należących do ponad 600 gatunków.
- Morze Południowe, czyli basen skonstruowany na wzór zatoki w atolu.
- Laguna, położona po drugiej stronie wyspy, z jacuzzi, wodospadami i dwiema krótkimi zjeżdżalniami.
- Tropino strefa zabaw dla dzieci
- Amazonia – część kompleksu położona poza halą z całoroczną Dziką rzeką .
Dzień czwarty był dniem zwiedzania Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU). Międzyrzecki Rejon Umocniony Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to potężny system poniemieckich fortyfikacji powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty oraz rozciąga na odcinku ok. 100 km . Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.
Uczniowie pokonywali ponad 150 schodów i 1500 metrów trasy, zwiedzali schron bojowy Pz.W. 717 z podziemnym zespołem koszarowo-technicznym i przeszli korytarzem do obiektu Pz.W. 716. Na zakończenie wrócili na teren muzeum bojowym transporterem opancerzonym BTR-152. Zadowolenie na twarzach wskazywało na atrakcyjność tego punktu wycieczki.
Wyjazd udany, obfitujący w informacje i wrażenia. Wycieczka była dobrą zabawą i wspaniałą przygodą. Wspólnie spędzone chwile i przeżycia budowały zgrany zespół.