8 listopada odbył się w szkole uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście zebrali się w hali sportowej, by uczcić 106. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Przystrojona sala wprowadzała w patetyczny nastrój. Krzyże skłaniały ku refleksji i zadumie, a gazetka w narodowych barwach przypominała, kim jesteśmy. Przenieśliśmy się w przeszłość. Wiemy, że nie ma przyszłości bez pamięci o przeszłości. Pan dyrektor nakreślił rys historyczny, przygotowując słuchaczy do odbioru części artystycznej.
Na scenie młodzi artyści przeszli z nami od niewoli (rozbiorów), przez powstania (listopadowe i styczniowe) do I wojny światowej, by na koniec wspomnieć o 1918 roku, gdy po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość i Polska powróciła na mapy Europy.
Uczniowie klas ósmych wierszem, piosenką i tańcem oddali specyfikę tamtych czasów. Był smutek, radość i nadzieja. Przewijały się znane z kart historii postaci jak Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki czy Józef Piłsudski, ale wspomniano też o tych bezimiennych. O męstwie i niezłomności naszych przodków nie wolno nam zapomnieć.
Jesteśmy wolni, żyjemy w wolnym kraju – szanujmy to. Nie budujmy murów nienawiści i obojętności, lecz burzmy je, jak młodzież na scenie, z determinacją i pewnością siebie. Warto wiedzieć, czym jest wolność. Próba jej zdefiniowania rozbrzmiała na koniec w piosence Marka Grechuty. Może dzięki niej zapamiętamy, że:
Wolność – to szansa, by spełnić najpiękniejsze sny i marzenia.
Wolność – to życie wśród mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Wolność – to umiejętność mówienia nie, by nie zejść na złą drogę.
Wolność – to królestwo dobrych słów mądrych myśli i pięknych snów .
Wolność – to wiara w ludzi!