strona główna   Dodaj do ulubionych   aktualności   nasz patron   historia szkoły   kontakt   e-gazetkao bibliotece        aktualności        archiwum    


21 kwietnia – Wielkanoc

Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie jest świętem upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
W roku 2019 święto przypada na 21 kwietnia (niedziela) i 22 kwietnia (poniedziałek).
Wielkanoc jest świętem ruchomym i obchodzimy ją w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.Pracownicy biblioteki szkolnej:
                                                 Dorota Andrzejczyk:-)
                                                                                 Elżbieta Puchalska:-)
                                                                                                                Wioletta Białobrzewska:-)
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa. Przypomina nam, że świat słowa pisanego to kraina marzeń i nieograniczonej wyobraźni, do której wstęp wolny ma każdy.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. W Katalonii 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem narodowym. W tym dniu chłopcy wręczają swoim wybrankom róże, a jeśli ich uczucie jest odwzajemnione – w zamian otrzymują książkę.

Pewnie dlatego róża jest symbolem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

W ramach tego święta 23 kwietnia wiele bibliotek przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy. Tego dnia przywracamy modę na czytanie, dzielimy się pasjami czytelniczymi i zarażamy bakcylem czytania.
W związku ze zbliżającym się świętem książki zaprosiliśmy stałych i okazjonalnych bywalców biblioteki szkolnej do redagowania życzeń dla książek. Wpłynęło mnóstwo propozycji. Najciekawsze życzenia wyeksponowaliśmy na gazetce "Biblioteczne wieści" oraz w bibliotece. Czego czytelnicy życzą książkom można dowiedzieć się odwiedzając bibliotekę. Plakat z życzeniami dla książek wykonała Cecylia Jarnutowska - uczennica kl. III a gimnazjum.
(zdjęcia).
W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji prezentujemy na gazetce ściennej Biblioteczne wieści siedemnaście zalet książki, które opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej. Nie ma w nich nic specjalnie odkrywczego, ale jak zauważył Juliusz Wasilewski - redaktor naczelny czasopisma Biblioteka w Szkole - "przypominają o pewnych elementarnych sprawach i podstawowych prawdach związanych z funkcjami książki, literatury, czytelnictwa". (zdjęcia).
„Spadł kiedyś w lipcu śnieżek niebieski, szczekały ptaszki, ćwierkały pieski… „ Tak rozpoczyna się wiersz Juliana Tuwima pt. „Cuda i dziwy”. Ten oraz wiele innych śmiesznych wierszy możecie przeczytać w książkach znajdujących się w szkolnej bibliotece. Jeśli chcecie poprawić sobie humor, zapraszamy do czytania ich. Prima Aprilis jest świetna okazją. Zwyczaj żartowania i robienia psikusów 1 kwietnia znany był już w średniowieczu. W Polsce jest powszechnie uważany za dzień niepoważny. Dziś nie ma szczególnych zasad co do obchodów prima aprilis – ważne, żeby ofiara żartu dała się nabrać i żeby w miarę możliwości nie był to psikus krzywdzący. Wiersz Juliana Tuwima stał się inspiracją do plastycznej twórczości pierwszoklasistów. Ich prace zostały wyeksponowane na gazetce ściennej „Prima aprilis – uważaj, bo się pomylisz…” (przy sali nr 5) (zdjęcia).Biblioteka szkolna przypomina o wiosennych świętach. Oprócz znanych nam wszystkim ważnych dni jak Dzień Kobiet czy Powitanie Wiosny jest wiele innych marcowych świąt. Czy wiecie, kiedy obchodzone są: Dzień Pisarzy, Dzień Poezji, Dzień Teatru, Dzień Wody czy Dzień Mężczyzn? Jeśli nie, to zapraszamy do zapoznania się z kartkami z kalendarza zamieszczonymi na gazetce przy bibliotece. Przekonacie się sami, że w marcu jest wiele powodów do świętowania...5 marca zaprosiliśmy uczniów klas pierwszych do biblioteki. Okazja była wyjątkowa. Tego dnia pierwszoklasiści mieli być pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Jednak zanim to nastąpiło, poznali zasady korzystania z księgozbioru biblioteki. Podczas wspólnej zabawy wykazali się znajomością wielu bajek i baśni. Najpierw wyjmowali z „magicznego” worka rekwizyty i na ich podstawie odgadywali tytuły książek. Potem losowali nazwy postaci, za które mieli się przebrać, wybierając elementy stroju spośród wielu kostiumów. Następnie otrzymali kolorowanki z bohaterami różnych bajek, a po wysłuchaniu fragmentu tekstu mieli określić, z której opowieści one pochodzą. Wszyscy świetnie się bawili.
Później pani dyrektor Marzena Borkowska pasowała pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Od tej chwili nasi najmłodsi uczniowie dołączyli do grona czytelników. Będą mogli sami przekonać się, że „czytanie to najlepsza zabawa jaką ludzkość wymyśliła”. (zdjęcia).


Wkrótce ferie zimowe. Od 28 stycznia do 10 lutego będziecie wypoczywać. Oprócz zabaw na śniegu proponujemy Wam ferie z książką. Jest tyle ciekawych pozycji w naszej bibliotece, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Na okres ferii można wypożyczyć więcej książek. Życzymy dobrej zabawy oraz miłego i bezpiecznego odpoczynku.Kochanym Babciom i Dziadkom z okazji ich święta życzymy wiele radości, wszelkiej pomyślności, a nade wszystko dużo, dużo zdrowia.
Zachęcamy Was do czytania babciom i dziadkom, a także do słuchania Ich, bo naprawdę mają wiele do przekazania.Akcja "Podaruj książkę bibliotece" zakończona. Do biblioteki przekazano 50 książek. Najwięcej książek podarowała Martynka Białobrzewska z kl. V b (14). Wszystkim uczestnikom akcji bardzo dziękujemy i zapraszamy do czytania.Sześć dowodów na istnienie Świętego Mikołaja

1. Latające renifery istnieją, chociaż nie ma ich wśród znanych nam ssaków, tak samo jak wśród owych ssaków nie ma jednorożców, elfów, krasnali i aniołów czy wróżek - a każde dziecko i tak wie, że istnieją.2. Co do tego, że św. Mikołaj nie byłby w stanie odwiedzić wszystkich pupili, to odpowiedź jest równie prosta. Żadne dziecko nigdy nie widziało Mikołaja, z tego zrozumiałego powodu, że wejście do domu, podłożenie prezentów pod choinkę i krzyknięcie "ho, ho, ho" przebiega tak szybko, iż nawet najbystrzejsze oko nie jest w stanie dostrzec świętego.3. Sanie św. Mikołaja wcale nie poruszają się szybko - nie muszą. Są wyposażone w najnowsze zdobycze magicznej techniki. Mikołaj podczas podróży saniami zakrzywia przestrzeń i w mega krótkiej chwili znajduje się tam, gdzie jest potrzebny.4. Co do ładowności sań, to można odnieść wrażenie, że niedowiarkowie nigdy nie spotkali się z workami bez dna, które noszą naukową nazwę wielowymiarowych przenośnych zasobników o nieskończonej ładowności. Prezent włożony do takiego worka traci swoją masę i wymiary, przez co jest łatwy w transporcie i bardzo poręczny (alternatywa dla toreb podróżnych?)5. Dzieci pisząc listy do św. Mikołaja, otrzymują odpowiedź albo prezent. Jeżeli św. Mikołaj nie istniałby, to kto odpowiadałby na te listy?6. Na koniec dowód niezbity i pewny: jeśli nie byłoby św. Mikołaja, to skąd wzięłyby się te wszystkie prezenty pod choinką? Przecież od dawna wiadomo, że rodzice nie mają z tym nic wspólnego, no bo skąd mogliby wiedzieć, co ich dziecko chce dostać na gwiazdkę - to wie tylko sam św. Mikołaj (z listów, które do niego przychodzą, z marzeń i ze snów).Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

W Laponii, najodleglejszym zakątku Finlandii, krainie zwanej Santa Claus Land Rząd Finlandii przekazał mu to miejsce uroczyście w 1985 roku. Od tego czasu św. Mikołaj ma stały adres.

JOULUMAA
SANTA CLAUS "POST OFFICE"
Arctic Circle, 96 - 930 Rovaniemi
FinlandRóżne imiona Świętego Mikołaja

  • Santa Claus - amerykańskie
  • Santa San - japońskie
  • Father Christmas lub Saint Nicolaus - angielskie
  • Dzied Maroz - rosyjskie
  • Weinachtsmann - niemieckie
  • Noel Baba - tureckie
  • Pere Noel - francuskie
  • Svaty Mikulas - słowackie
  • Babbo Natale - hiszpańskie
  • Nisse - szwedzkie

konkurs1

Zdrowych, pogodnych

i wesołych Świąt

Bożego Narodzenia

życzy Mikołaj.
zdjęcie
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszej bibliotece było gwarno i wesoło. Na spotkanie z uczniami pierwszych klas przyszła p. Ewa Wysocka – nasz szkolny logopeda. Dzieci wysłuchały wierszyka pt. "Katar misia", zatańczyły misiowy pląs. Wykonały również z misiem gimnastykę buzi i języka. Wiele radości przyniosło pierwszoklasistom rysowanie swojej przytulanki. Wszystkie prace możecie zobaczyć na zdjęciach. Najmłodsi czytelnicy pisali także życzenia dla solenizanta – misia. Życzyli m.in. dużo ciasteczek, wspaniałych przygód, fabryki miodu.Ogłaszamy wyniki konkursów

Konkurs recytatorski "Polska moja Ojczyzna"

konkurs1 I miejsce
Julia Jastrzębska – kl. Ib
Apolonia Zienkiewicz – kl. Ib
II miejsce
Szymon Majkowski – kl. Ia
III miejsce
Bartosz Żyznowski – kl. IIb
Wyróżnienie:
Jakub Dudziak – kl. IIa
Krzysztof Pecka – kl. Ia
Adam Zaborowski – kl. IIb
GRATULUJEMY!

Konkurs literacki dla uczniów kl. IV – VII i gimnazjum "Polska moja Ojczyzna"

konkurs2 I miejsce
Magdalena Niemira – kl. Va
Amelia Wikieł – kl. IVa
II miejsce
Amelia Żyznowska – kl. VIIa
III miejsce
Bartosz Szabłowski – kl. VIIIb
Wyróżnienie:
Maja Brzostek – kl. Vb
Kaja Brzostek – kl. VIbŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Przypominamy, że 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś.
Jak co roku, do wspólnego świętowania zapraszamy uczniów klas pierwszych.

Ogłaszamy konkurs


Regulamin szkolnego konkursu recytatorskiego "Polska moja Ojczyzna"
I. Postanowienia ogólne
Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.
II. Adresaci konkursu
Konkurs adresowany jest do uczniów kl. I – III.
III. Cele konkursu:
- uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
- kształtowanie postaw patriotycznych,
- popularyzacja polskiej poezji o tematyce patriotycznej,
- upowszechnianie kultury żywego słowa,
- budzenie i rozwijanie zdolności recytatorskich.
IV. Warunki uczestnictwa
Każdy uczestnik konkursu prezentuje jeden wiersz o tematyce patriotycznej.
V. Kryteria oceny
- opanowanie tekstu,
- dykcja,
- dobór i rozumienie tekstu,
- ekspresja wypowiedzi (zaangażowanie emocjonalne i pomysłowość interpretacji).
VI. Termin konkursu
- 19 listopada 2018 r.
                                                                      Organizatorzy:
                                                                                              Dorota Andrzejczyk
                                                                                              Wioletta Białobrzewska
                                                                                              Elżbieta Puchalska
NASZ PATRON – KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI O OJCZYŹNIE


Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w bibliotece szkolnej zorganizowaliśmy wystawę książek o tematyce patriotycznej.
Jeśli chcecie więcej wiedzieć o zwyczajach i tradycjach naszego kraju, poznać losy narodowych bohaterów, zapraszamy do biblioteki.

Uwaga! Uwaga konkurs!

W związku ze zbliżającą się 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę ogłaszamy konkurs literacki dla uczniów klas IV-VIII i III gimnazjalnych.
Temat naszego konkursu - "Polska moja Ojczyzna".
Warunki konkursu:
1. Każdy uczestnik może złożyć tylko jeden wiersz o tematyce patriotycznej.
2. Wiersz powinien być napisany samodzielnie.
3. Wiersz nie może być wcześniej publikowany ani wysyłany na inny konkurs.
4. Forma i długość wiersza dowolna.
5. Wiersz należy złożyć do 6 listopada 2018 r. do nauczycieli - polonistów lub w bibliotece szkolnej.21 października obchodzimy

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Tegoroczne hasło:

zdjęcie Przypominamy, że 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Naszych najmłodszych czytelników na pewno zachęcił do czytania Gang Słodziaków.
Kolejny raz ogłaszamy akcję "Podaruj książkę bibliotece".
To dzięki Wam w ubiegłym roku nasza biblioteka wzbogaciła się o 90 pozycji. Przyszedł czas, aby w tym roku również poszperać w domowych księgozbiorach.
Jeśli macie książki, z których "wyrośliście", podarujcie je bibliotece.W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić w naszej szkole:


Naszych najmłodszych czytelników do codziennego głośnego czytania zachęca Gang Słodziaków.
BIBLIOTEKA WITA PO WAKACJACH

Wakacyjny czas szybko minął i mimo że pogoda piękna, wracamy do szkoły. Dla biblioteki wrzesień to czas szczególnie intensywnej pracy. Trzeba jak najszybciej przygotować podręcznik dla uczniów, by mogli znów zdobywać nowe wiadomości. Karty czytelników też już są zaktualizowane i biblioteka czeka na swych czytelników.

Zapraszamy do odwiedzenia nas w następujących godzinach:

Poniedziałek    8.00 – 10.50      11.05 – 11.50      11.55 – 14.30
Wtorek           10.00 – 11.00      11.05 – 13.50
środa               8.00 –   9.00      10.00 – 12.45
Czwartek          8.00 – 14.30
Piątek               8.00 –   9.05      10.00 – 10.50      11.05 – 11.50
sptroszyn.plKalendarz na stronę

sptroszyn.plLicznik odsłon na stronę

gazetki okolicznościowe

 projekt: Szablonownia